Provincial Judges and Deputy Judges of the Small Claims Court

Provincial Judges and Deputy Judges of the Small Claims Court

Small Claims Court Administrative Judge

The Honourable Laura S. Ntoukas

Judge appointed to the Provincial Court (Civil Division) before September 1, 1990

The Honourable M. Donald Godfrey (Toronto Region)

Note: Every judge of the Superior Court of Justice is also a judge of the Small Claims Court pursuant to the Courts of Justice Act, s. 22(3).

Deputy Judges of the Small Claims Court

Central East Region

Deputy Judge James N. Aitchison
Deputy Judge Bernard Aron
Deputy Judge Stanley Baker
Deputy Judge Robert A. Besunder
Deputy Judge Catharine A. Blastorah
Deputy Judge Lorraine A. Bortolussi
Deputy Judge Jeffrey G. Brown
Deputy Judge W. Mark Burch
Deputy Judge Neil Burgess
Deputy Judge Inderpaul S.Chandhoke
Deputy Judge C. Sherry Darvish
Deputy Judge Abraham Davis
Deputy Judge John William (Jack) Davis
Deputy Judge Peter R. Deacon
Deputy Judge Patricia E. DeGuire
Deputy Judge Alessandro M. Di Cecco
Deputy Judge Bruno Di Gregorio
Deputy Judge Dan Dooley
Deputy Judge Paul W. Dusome
Deputy Judge Brian Evans
Deputy Judge Alan Fisher
Deputy Judge Robert M. Freedman
Deputy Judge Derek G. Friend
Deputy Judge Janet Gillespie
Deputy Judge Elliott Goldstein
Deputy Judge Paul Gollom
Deputy Judge DeeAnn M.P. Gonsalves
Deputy Judge Lionel Gray
Deputy Judge James B. Halls
Deputy Judge Deborah A. Hastings
Deputy Judge Carmine T. Iacono
Deputy Judge Brian Kinnear
Deputy Judge Ching Y. Kitchen
Deputy Judge Gary G. Kitchen
Deputy Judge Teresa Kowalishin
Deputy Judge Mark Kowalsky
Deputy Judge Paul Kupferstein
Deputy Judge Jeffrey D. Lanctot
Deputy Judge Donald J. Lange
Deputy Judge Sharon Lax
Deputy Judge William J. Leslie
Deputy Judge K. Joy Levison
Deputy Judge Andrew M. Mae
Deputy Judge Fay A. McFarlane
Deputy Judge Alan J. McMackin
Deputy Judge A. Scott McMichael
Deputy Judge Wendy Miller
Deputy Judge Theivanayaki (Theiva) Mohan
Deputy Judge David A. Morin
Deputy Judge Charles S. Morison
Deputy Judge Le T. D. Nguyen
Deputy Judge Laurence Michael Olivo
Deputy Judge K. Julaine Palmer
Deputy Judge Mart A. Pikkov
Deputy Judge Stan Raphael
Deputy Judge Thérèse Reilly
Deputy Judge John F. L. Rose
Deputy Judge Rob Rossi
Deputy Judge Mark Scharf
Deputy Judge Howard Schneider
Deputy Judge Raymond G. Selbie
Deputy Judge Martina Shaw
Deputy Judge R. Keith Simpson
Deputy Judge Steven H. Skolnik
Deputy Judge Vincent Stabile
Deputy Judge Leonard Susman
Deputy Judge William P. Taws
Deputy Judge Judith Turner
Deputy Judge Victor L. Vandergust
Deputy Judge Shirley R. Wales
Deputy Judge Lawrence F. Wallach
Deputy Judge Jack Zwicker

Central South Region

Deputy Judge Ronald F. Adams
Deputy Judge James G. Battin
Deputy Judge James H. Bennett
Deputy Judge David W. Black
Deputy Judge David T. Bogdon
Deputy Judge A. Douglas Burns
Deputy Judge Richard Campbell
Deputy Judge Michael E. Cobb
Deputy Judge Janis P. Criger
Deputy Judge Cindy Dickinson
Deputy Judge Deborah L. Ditchfield
Deputy Judge Daniel J. Fife
Deputy Judge Peter B. Forbes
Deputy Judge John B. Gallagher
Deputy Judge Sondra Gibbons
Deputy Judge Mark S. Grossman
Deputy Judge Kenneth N. Hagan
Deputy Judge D. Bryan Holub
Deputy Judge Keith M. Jones
Deputy Judge John Krawchenko
Deputy Judge Anthony G. Lados
Deputy Judge Michael D. Lannan
Deputy Judge Claude F. Leduc
Deputy Judge Robert J. Lefebvre
Deputy Judge Joan M. MacDonald
Deputy Judge James Marentette
Deputy Judge Brian K. Marotta
Deputy Judge Terry Marshall
Deputy Judge Cindy A. Martin-Hrycak
Deputy Judge C. Edward McCarthy
Deputy Judge Roderick H. McDowell
Deputy Judge Shelley M. McGill
Deputy Judge Paula McPherson
Deputy Judge Virginia S. Mendes da Costa
Deputy Judge Marcel D. Mongeon
Deputy Judge Charles A. Morrison
Deputy Judge Robert G. Nairn
Deputy Judge Dermot P. Nolan
Deputy Judge Paul Oddi
Deputy Judge Christopher Rous
Deputy Judge Deborah L. Scime
Deputy Judge Joseph E. Sloniowski
Deputy Judge Andrew Spurgeon
Deputy Judge Oswald W. Stahl
Deputy Judge Jay State
Deputy Judge Paul M. Stillman
Deputy Judge David A. van der Woerd
Deputy Judge Jane Weary
Deputy Judge J. Sebastian Winny

Central West Region

Deputy Judge David W. Acri
Deputy Judge William S. Aird
Deputy Judge George W. Barycky
Deputy Judge Carrie Bellan
Deputy Judge Judith A. Birchall
Deputy Judge Gordon Z. Bobesich
Deputy Judge L. Ruthanne Bowker
Deputy Judge Stephen B. Collinson
Deputy Judge Noel da Silva
Deputy Judge Andrew Drury
Deputy Judge Richard A. Fellman
Deputy Judge Robert A. Filkin
Deputy Judge Stewart C. E. Gillis
Deputy Judge Stuart W. Henderson
Deputy Judge D. Bryan Holub
Deputy Judge Fareen Jamal
Deputy Judge Todd Jenney
Deputy Judge Preet Kaler
Deputy Judge Kenneth Kelertas
Deputy Judge Donald G. Kidd
Deputy Judge Martin E. Klein
Deputy Judge Ian K. Latimer
Deputy Judge Marek S. Malicki
Deputy Judge Beverley Martel
Deputy Judge Kenneth F. McCabe
Deputy Judge Warren McCrea
Deputy Judge Ross C. McLean
Deputy Judge J. Brian McNulty
Deputy Judge Eric Nadler
Deputy Judge John C. Noonan
Deputy Judge Laura E. Oliver
Deputy Judge Lois E. Payne
Deputy Judge Steven W. Pettipiere
Deputy Judge Sheri Richardson
Deputy Judge H. Jane Robertson
Deputy Judge Marlon Roefe
Deputy Judge Angelo A. Serafini
Deputy Judge Rajneesh K. Sharda
Deputy Judge Leslie J. Smith
Deputy Judge Karen Thompson-Harry
Deputy Judge Ross H. Thomson
Deputy Judge Kim Twohig
Deputy Judge Edwin G. Upenieks
Deputy Judge Willa M. B. Voroney
Deputy Judge Frances M. Wood

East Region

Deputy Judge Shelly Adams
Deputy Judge Leslie Ault
Deputy Judge Rohan G. Bansie
Deputy Judge Harry C. Clarke
Deputy Judge Gina L. Cockburn
Deputy Judge Roy B. Conacher
Deputy Judge Kenneth J. Conroy
Deputy Judge Rosalind Conway
Deputy Judge Catherine Coplea
Deputy Judge John R. Crouchman
Deputy Judge J. David Crowe
Deputy Judge David Y. Dwoskin
Deputy Judge Brian G. Evely
Deputy Judge Mary Fraser
Deputy Judge Lyon Gilbert
Deputy Judge Franco Giovanniello
Deputy Judge Raymond H. Gouin
Deputy Judge Michael J. Houle
Deputy Judge David R. Hurley
Deputy Judge Joanne Hurley
Deputy Judge Douglas B. James
Deputy Judge Laurie E. Joe
Deputy Judge Robert G. Julien
Deputy Judge Edward J. Kafka
Deputy Judge Shane A. Kelford
Deputy Judge Christine M. LaCasse
Deputy Judge Bruce Leach
Deputy Judge Roger R. Leclaire
Deputy Judge Paul Lepsoe
Deputy Judge Tracy Lyle
Deputy Judge Terrance J. McCarthy
Deputy Judge Brooke McNabb
Deputy Judge George C. McNeely
Deputy Judge Harold McNeely
Deputy Judge Jacques Ménard
Deputy Judge Judith Millard
Deputy Judge Donald T. Mowat
Deputy Judge Elizabeth M. Osborne
Deputy Judge Jocelyne Paquette-Landry
Deputy Judge J. Guy Potvin
Deputy Judge Harry R. Preston
Deputy Judge Michael J. Pretsell
Deputy Judge Jean-Pierre Quintal
Deputy Judge C. Roderick Rolston
Deputy Judge David R. Shelly
Deputy Judge John D. Simpson
Deputy Judge Deborah H. Souder
Deputy Judge Ian R. Stauffer
Deputy Judge Jeffery J. Van de Kleut
Deputy Judge William W. Walker
Deputy Judge Donald J. White
Deputy Judge Hank Witteveen

Northeast Region

Deputy Judge J. Roland H. Aube
Deputy Judge Lisa F. Barazzutti
Deputy Judge Patricia L. Cassidy
Deputy Judge Wayne A. Chorney
Deputy Judge Kim Cogar
Deputy Judge Selma N. Colvin
Deputy Judge Gerard E. Guimond
Deputy Judge Erin J. Lainevool
Deputy Judge Terence E. Land
Deputy Judge Lucie Laperriere
Deputy Judge O. Kennedy Lawson
Deputy Judge Michelle C. Mailloux
Deputy Judge M. James Mason
Deputy Judge Gerard E. McAndrew
Deputy Judge Eric McCooeye
Deputy Judge Heather-Ann Mendes
Deputy Judge Patricia Meehan
Deputy Judge Michael S. Mensour
Deputy Judge Jay Meunier
Deputy Judge Paul Mongenais
Deputy Judge Nicola S. Munro
Deputy Judge Edmond J. Paquette
Deputy Judge Benjamin F. Pritchard
Deputy Judge Wayne G. Stickland
Deputy Judge Michael Thurston
Deputy Judge Jerome Wiley
Deputy Judge Bruce Willson
Deputy Judge Donald W. Wood
Deputy Judge James M. Young

Northwest Region

Deputy Judge Brian Babcock
Deputy Judge Paul Brett
Deputy Judge Kevin W. Brothers
Deputy Judge Clare A. Brunetta
Deputy Judge Kristen L. Bucci
Deputy Judge Thomas J. Carten
Deputy Judge Kevin G. Cleghorn
Deputy Judge Wesley Derksen
Deputy Judge David J. Elliott
Deputy Judge Rosalie Evans
Deputy Judge Richard Halabisky
Deputy Judge Judith Jacob
Deputy Judge Jack Jamieson
Deputy Judge Rick Lauder
Deputy Judge James L. Murray
Deputy Judge W. Randall Seller
Deputy Judge Walter C. Wieckowski
Deputy Judge Robert Young
Deputy Judge Robert G. Zochodne

Southwest Region

Deputy Judge James G. Battin
Deputy Judge Geoffrey A. Beasley
Deputy Judge Joanne G. Beasley
Deputy Judge Joseph F. Belecky
Deputy Judge Bruce H. Blake
Deputy Judge James Branoff
Deputy Judge Kenneth J. Brooks
Deputy Judge Michael Cormier
Deputy Judge Theodore Crljenica
Deputy Judge Simon R. R. Davies
Deputy Judge Elena Dempsey
Deputy Judge Karol F. Dycha
Deputy Judge Avril Farlam
Deputy Judge Alan Fisher
Deputy Judge James B. Gee
Deputy Judge Kristen L. Hales
Deputy Judge John Hanbidge
Deputy Judge Jeffrey J. Hewitt
Deputy Judge Kenneth W. Koprowski
Deputy Judge Peter Kuker
Deputy Judge Elisabeth N. Lella
Deputy Judge Paul L. Lepine
Deputy Judge J. Richard Lockwood
Deputy Judge Celia A. MacDonald
Deputy Judge Daniel R. Mailer
Deputy Judge Trudy Mauth
Deputy Judge Hugh D. McDonald
Deputy Judge David Miller
Deputy Judge Michael V. O’Malley
Deputy Judge A. Paul Parlee
Deputy Judge Judith R. Pascoe
Deputy Judge Norman B. Pickell
Deputy Judge Timothy G. Price
Deputy Judge David J. Reinhart
Deputy Judge Christine Riley
Deputy Judge Michael A. Robb
Deputy Judge Heather J. Ross
Deputy Judge Richard J.T. Shaheen
Deputy Judge Robert Stevens
Deputy Judge Robert B. Stewart
Deputy Judge Paul J. Trudell
Deputy Judge Glenn C. Walker
Deputy Judge Byron P. Westfall
Deputy Judge Brenda L. Yeates

Toronto Region

Deputy Judge Deborah Anschell
Deputy Judge Christopher Ashby
Deputy Judge Michael Bay
Deputy Judge Lionel Berger
Deputy Judge Carla L. Bocci
Deputy Judge Nathalie Boutet
Deputy Judge Catherine M. Buie
Deputy Judge Robert Caplan
Deputy Judge Joanna Chadwick
Deputy Judge Miray B. Cheskes-Granovsky
Deputy Judge Thomas H. Clemenhagen
Deputy Judge William C. De Lucia
Deputy Judge Thora H. Espinet
Deputy Judge Albert Ferranti
Deputy Judge Lydia Stewart Ferreira
Deputy Judge Mark Gannage
Deputy Judge Kathleen A. Howes
Deputy Judge Lai-King Hum
Deputy Judge John C. F. Hunt
Deputy Judge Orly Kahane-Rapport
Deputy Judge Robert C. Kay
Deputy Judge David G. Leitch
Deputy Judge Gerard Levesque
Deputy Judge Larry J. Levine
Deputy Judge Peter Libman
Deputy Judge Samuel S. Marr
Deputy Judge Paul J. Martial
Deputy Judge Anne C. McNeely
Deputy Judge Gina Papageorgiou
Deputy Judge Harry Perlis
Deputy Judge Effie C. Prattas
Deputy Judge Z. Jack C. Prattas
Deputy Judge Louie Reznick
Deputy Judge Rebecca Rosenberg
Deputy Judge Lawrence N. Shapiro
Deputy Judge Sandra Shime
Deputy Judge Jerald Shuman
Deputy Judge Steven H. Skolnik
Deputy Judge John Twohig
Deputy Judge Susan L. Ungar
Deputy Judge Lynn Wheatley
Deputy Judge Winnie W. Wong
Deputy Judge Peter J. Zibarras